Petunie hybridní - vyžaduje kyselé, humózní půdy, kde ale vyžadují extremně bohatou zálivku. Většina odrůd je tzv.samočistících ( není třeba očišťovat odkvetlé zbytky květů). Doporučujeme pravidelné hnojení jedenkrát v týdnu.Výhony petunií dosahují délky až kolem jednoho metru.

Verbena (Sporýš zahradní) - daří se jim na slunném místě, nemají vysoké nároky na žíviny. Z toho důvodu doporučujeme slabě přihnojovat každých 14 dní. Doporučujeme půdu udržovat stále vlhkou, ale nepřemokřovat. Odkvetlé květy pak pravidelně odstraňujeme. Převislé výhony mohou dosahovat délky až 50 cm.

Pelargonie - rostlina pocházející z Jižní Afriky, která vyžaduje humózní, hlinité půdy a pravidelnou zálivku i přihnojování. Doporučujeme během léta volit hlavně spíše draselné přípravky. Očišťujeme rostlinu od odkvetlých okolíků. Pelargonie nesnese dlouhodobé přemokření.

Aksamitník (Afrikán)-je to rostlina širokého využití, která nemá prakticky žádné nároky na půdu a ještě dokáže v zemině odpuzovat háďátka. Pokud ji budete pravidelně, rovnoměrně zalévat, jednou za týden hnojit a odstraňovat odkvetlé úbory, pokvete nepřetržitě od května do zámrazu.

Petunie zahradní - je letnička, která se pěstuje už více než 150 let. Vyžaduje humózní půdu a přímé slunce. Je poměrně náročná na vydatnou, pravidelnou zálivku odstátou vodou, přemokření jí ale nesvědčí. Doporučujeme slabě přihnojovat jednou týdně a denně odstraňovat odkvetlé květy. Na konci července už bývá rostlina značně přerostlá a rozkleslá, doporučujeme ji seříznout asi na polovinu původního objemu. Potom hustě obrazí a pokvete až do konce sezony.

Gazánie - je 20 – 30 cm vysoká letnička. Tvoří růžici přízemních listů. Krátké stonky nesou výrazně zbarvené květy jsou složeny z dlouhých jazykovitých květních lístků s tmavým středním terčem. Květy Gazánie jsou poměrně velké až 12 cm, mohou nést bílou, oranžovou, žlutou nebo růžovou barvu. Jsou velice dekorativní. Listy jsou kopinaté ze spodní strany pokryté bělavou plstí.

Balzamína (Impatiens) - je to rostlina velice dekorativní a svou záplavou květů zdobí závěsné nádoby nebo balkony a parapety oken. Tento drobný keř má dužnaté stonky s tmavě zelenými listy. Květy mohou být jednoduché, plné nebo dvoubarevné a mohou mít bílou, oranžovou, růžovou, lososovou nebo levandulovou barvu. Květy uzrávají do tobolky a při doteku vymršťují kolem sebe semínka. Rostlina je velice oblíbena, protože kvete po větší část roku. Balzamína kvete od března do listopadu.

Lobelka - vyžaduje humózní, propustnou půdu na slunném místě, nebo v polostínu. Kvete zhruba od května. Doporučujeme vydatnou zálivku, hnojení jednou týdně malou dávkou hnojiva. Rostlina je citlivá na přesolení. Po prvním kvetení lobelku doporučujeme seříznout o 1/3, pokvete pak až do podzimu.

Voskovka (Kysala) - rostlina je 15 - 25 cm vysoká. Okrouhlé listy jsou velmi křehké a mohou mít zelenou nebo i červenou barvu. Voskovka kvete bohatě dle kultivarů bíle, růžově nebo červeně.  Sazenice voskovek se musí předpěstovávat ve skleníku. Výsev se provádí v prosinci nebo v lednu a malé rostlinky se musí několikrát přepichovat. Voskovka je choulostivá na mráz, a proto ji na záhon doporučujeme vysázet až ve druhé polovině května. Má ráda spíše polostín a kvalitní zahradní půdu.

Hvozdík (Dianthus) - je původně z oblasti Evropy a Asie, kde je také nejvyšší zastoupení tohoto rodu. Několik druhů se nachází v Africe a v Severní Americe. V České republice najdeme  asi 13 druhů. Rod Dianthus je často pěstovaný pro okrasné květy. Bylo vyšlechtěno mnoho kultivarů různých barev.

Fuksie - je u nás tou nejznámější balkónovou rostlinou. Pěstování těchto rostlin, přitom není tak zcela jednoduché. Doporučujeme pokud jde o umístění, dobré světlé a vzdušné stanoviště, které není vystaveno přímému polednímu slunci. Pěstování je vhodné ve vzdušném kyselejším substrátu s pH okolo hodnoty 6. Hlavně v období vegetace doporučujeme pravidelnou zálivku a zvlhčování vzduchu. Pokud totiž dojde k přehřátí kořenů nebo k jejich vysychání, začnou shazovat listy i květy. Fuksie doporučujeme hodně hnojit.

LETNIČKY A BALKONOVÉ KVĚTINY

Textové pole: Textové pole: