Textové pole: Textové pole:

LISTNATÉ KEŘE   

Cesmína obecná (Ilex aquifolium ) - je nejčastěji u nás pěstovanou Cesmínou. Je poměrně otužilá. Má tuhé, kožovité, trnitě zubaté, lesklé listy. Existuje řada velmi pěkných kultivarů lišících se tvarem a vybarvením listů. Nádhernou zimní ozdobou zahrady jsou její zářivě červené plody. Abychom se jich však dočkali, musíme pěstovat nejenom samičí rostliny, ale také samčí. Cesmína je rostlinou dvoudomou. K tvorbě plodů je nezbytné mezi samičí rostliny vysadit též samčí exempláře.

Magnolie (Magnolia) - má typické kožovité, oválné listy, které jsou obvykle zašpičatělé. Mohou být až 20 cm dlouhé. Květy se objevují již od dubna. Mohou být podle druhu drobné, ale i velké a na statných větvích ji může nést celou záplavu. Typickou barvou pro magnólie je bílá a jemně nachová. Vonné květy jsou složeny z šesti nebo devíti korunních plátků. Jednotlivě postavené květy se často otevírají dříve než listy, takže jejich krása dokonale vynikne. Plodem jsou měchýřky.

Ptačí zob (Ligustrum) - je osvědčenou a oblíbenou dřevinou do živých plotů. Má polokulovitý tvar, listy opadavé, vstřícné, řapíkaté kopinaté, okraj listu je celokrajný. V červnu až červenci se krášlí krémově bílými vonnými květy, které jsou uspořádány do lat. Malé černé plody jsou jedovaté. Je vhodný do živých plotů o výšce do dvou metrů. Dobře snáší řez. Protože špatně přečkává tuhé mrazy, je vhodnější do teplejších poloh. Ptačí zob je asi čtyři metry vysoký, má bílý květ a plod je černé bobule. Ptačí zob kvete v červenu až červenci.

Čilimník (Citisus) - patří mezi mrazuvzdorné keře, které zdobí drobné barevné květy. Záplava květů bývá tak bohatá, že zcela zakryje i stonky a drobné listy. Kvete obvykle od května do června. Květy jsou často žluté, krémové, nebo tmavě růžové. Často jsou i vícebarevné a silně voní. Čilimník je odolný vůči suchu, takže je poměrně nenáročný na pěstování. Čilimník velmi snáší slunná stanoviště.

Hortenzie (Hydrangea) - pochází z Japonska.  U nás se objevila až na začátku devatenáctého století. V současnosti existuje kolem devadesáti druhů. Jedná se o keře, někdy i stromy s květenstvím chocholíku nebo laty. Listy mají jednoduché, pilovité či laločnaté a často bývají olistěné až k zemi. Přes léto jim stačí normální vlhkost, snesou polostín i plné slunce. V době růstu a kvetení potřebují hodně vody. Pozor ale nesnáší tvrdou vodu. Pokud je nebudete hojně zalévat, lehce zvadnou. Hortenzie kvetou od března do července. 

Zimostráz (Buxus) - je malý stromek u nás tvoří výhradně keře. Roste pomalu. Dobře snáší suchý vzduch. Doporučujeme ho přesazovat po 3-5 letech a současně provést řez kořenů. Stříhat po nárůstu 6 párů listů (odstřihnout za 2. až 3. listem). Zimostráz je možné kdykoliv tvarovat, pozor však na poškození citlivé kůry. Zimostráz pochází ze Středomoří, východní Asie, Západní Indie a střední Ameriky. Zimostráz má rád vydatnou zálivku. Zaléváme ho však až po proschnutí zeminy.

Brslen evropský ( Euonymus europaeus ) - se pro svůj rychlý růst využívá hlavně jako živý plot. Výborně chrání zahrádky před větrem, protože dosahuje výšky 6 metrů. Květy jsou zcela nenápadné, keř vytváří korkové lišty obdobně a jeho velkou ozdobou jsou zvláštní plody, které svítí jasnou červenou barvou.