Textové pole: Textové pole:

POPÍNAVÉ ROSTLINY

Vistárie (Wisteria) - je to vytrvalá, 2 až 15 m dlouhá liána. Kmen dřevitý, pravotočivě ovíjivý. Listy jsou opadavé, lichozpeřené, se 3 až 6 páry lístků, vejčitě podlouhlé až kopinaté, na vrcholu zašpičatělé a na bázi zaokrouhlené až klínovité. Květní hrozny 15 až 30 cm dlouhé, s 15 až 32 květy, které jsou stopkaté, 22 až 26 mm dlouhé, světle fialové, vzácně bílé, kališní cípy různě dlouhé, 2 horní téměř srostlé. Kvete v dubnu až červnu.

Přísavník třílaločný (Parthenocissus) - má trojlaločné listy, které se pnou po zdech kolmo vzhůru. Je samopopínavý, jeho příchytné destičky mají velkou sílu, a tak nevyžaduje oporu ani vyvazování. K podkladu se vždy sám pevně přichytí. Jeho dekorativně poskládané listy příjemně ochlazují stěny domu rozpálené sluncem. U nás v tuhých zimách někdy namrzá.

Plamének (Clematis) - Plamének  je zástupce malokvětých plaménků, a květe od května do června převislými modrými květy. Je velmi často užíván jako půdní pokryv, není vhodný k použití na pergoly nebo zdi. Existují různé kultivary s bílými, rudými, nebo modrými květy. Výsadbu doporučujeme na slunné, nebo polostinné místo, do dobré půdy , prohnojené organickými hnojivy.

Zimolez (Lonicera) - je popínavá rostlina, až 6m vysoká. Má vstřícné, eliptické, celokrajné listy. Horní pár listů je při základu terčovitě srostlý. Z horních listových terčů vyrůstají od května do července květy, uspořádané většinou po šesti v přeslenech, jsou nažloutlé až bílé, často s červenavým nádechem, hluboce rozeklané. Plody jsou třešňově červené bobule ve velikosti hrášku, zrají od srpna do září.

Sundavillea - je to popínavá rostlina, která bohatě a dlouho kvete. Červené, nebo růžové květy se objevují již na mladých rostlinkách. Lesklé listy jsou ozdobné po celý rok. Pěstuje se buď jako rostlina popínavá, kdy dorůstá délky 3 i více metrů, nebo jako keřík ( doporučujeme jí v tomto případě každý rok po odkvětu seříznout).

Břečťan (Hedera helix) - je to jeden z nejznámějších stálezelených popínavých dřevin u nás.  Doporučujeme vlhčí a živnou půdu a nejlépe polostín . Široké použití jak v zahradách tak ve veřejné zeleni. Původní druh roste v celé Evropě, východně zasahuje až po Kavkaz. Je to středně rostoucí, stálezelená liána .